Zarůstající nehty

Vážný problém nebo prkotina?

Pedikúra Plzeň - Daniela Honégerová

30.3.2023

Napsala Daniela Honégerová

Zarůstání nehtů (neboli Unguis Incarnatus) dokáže být bez jakékoliv debaty pěkně nepříjemná komplikace. Pokud zpozorujete první příznaky, což bývá zarudnutí okolí nehtu a nepříjemný tlak nebo bolest, obraťte se co nejdřív na odborníka kvalifikovaného na ortonyxii.

Jako u většiny onemocnění a zdravotních problémů, neřešený problém se zarůstajícími nehty vede k dlouhodobějším a závažnějším komplikacím. Pokud podceníte první příznaky, tedy zarudnutí kůže v okolí nehtu, obvykle palce, koledujete si o rozvinutí velmi bolestivého onemocnění, které nepříjemně omezuje v práci, při sportu nebo jiné aktivitě. Projevuje se jako zduření nebo otok poblíž nehtu a později může přejít dokonce i v komplikovaný zánět.

 

Akutní zánět nehtového lůžka dokáže být velmi obtěžující a bolestivá komplikace, kdy vznikne lokální povrchová infekce nebo absces, projevující se zarudnutím, zanícením (kdy dutinu vyplní hnis) a dokonce může vést až k pokroucení nehtu. Pokud se tento problém neléčí, může se infekce šířit dále do prstu. Když je absces rozsáhlý, je ve většině případů nutný odborný chirurgický zásah.

Zarůstající nehet

Co vlastně způsobí tuto bolestivou komplikaci?

Příčin může být víc, ale mezi nejčastější, jak ukazuje má dlouholetá praxe,  patří špatně zastřižený nehet v botách sportovců. Zde se propojuje anatomická anomálie nehtového valu se zátěží a propocenou ponožkou, většinou ve sportovní, tudíž pevné, neprodyšné a většinou úzké botě.


Další příčiny bývají genetické, jedná se o anomálie v postavení nehtu, zesílený příčný oblouk nehtové ploténky nebo změna nehtové ploténky v síle a struktuře. K tomu se mnohdy přidává chybné postavení prstů, například u hallux valgus (vbočený palec) nebo propadlé klenby nohou.


V neposlední řadě je potřeba zmínit choroby, které ovlivňují vznik a výrazně snižují hojivost ran, např. diabetes mellitus, ischemické choroby a hormonální změny v těle.


Poslední obvyklá příčina je mechanické poranění ploténky úrazem a nebo nošením nevhodné obuvi.


To všechno může způsobit dlouhotrvající zánětlivé reakce v nehtovém zářezu, kdy serózní kapalina rozpustí substance nehtu a vytvoří vroubkovaný okraj nehtu, který zabraňuje hojení.

Nejlepším řešením je vhodná prevence

To nakonec platí vždy a všude. Když budete o své nohy pečovat, snižujete riziko, že se setkáte s nepříjemnými komplikacemi.

 

Ideální prevencí je hlavně správně zvolená obuv, dostatečně široká v prstech, vhodný výběr ponožek, střídání bot, hygiena a pravidelná péče. Více se prevenci budu věnovat v některém z mých dalších článků.

Máte zarůstající nehty a nevíte, co s tím?

Když začnete pozorovat první příznaky a nebo jste dlouho váhali a začíná vás trápit zánět, nedělejte žádné odklady a objednejte se na odborné ošetření nehtů u pedikéra, podologa nebo podiatra.

Zarůstající nehty se obvykle řeší aplikací nehtové špony, podle vyhodnocení pasivní nebo aktivní.

J
á osobně preferuji metodu titanové nitě, kterou používám již třetím rokem, a to s velkým úspěchem. Jde o aktivní typ rovnátka, s bezbolestným úponem dentální  technikou.

Zarůstající nehty - titanové rovnátko

Zarůstající nehty - titanové rovnátko

Zarůstající nehty - ošetření

Zarůstající nehty - ošetření

Titan je jedinečný materiál, který zaručí skutečně aktivní tah po celou dobu růstu nehtu. To je někdy až půl roku (minimálně 6-8 týdnů) od aplikace rovnátka a to většinou stačí k narovnání ploténky. Upevnění na nehtu (ne v nehtovém valu) je bezbolestné. Každý klient má záznam a fotodokumentaci v mé kartotéce, abychom přesně viděli efektivitu rovnání.

Pedikúra Plzeň - Daniela Honégerová

Bezbolestně vás zbavím zarůstajících nehtů!

Jsem Plzeňačka Daniela Honégerová a pečovat o druhé považuji za své poslání a radost. Na pedikúru jsem se začala specializovat v roce 2014 a mým hlavním zaměřením je ortonyxie, neboli rovnání zarůstajících nehtů. Sleduji ale trendy v celém oboru a snažím se je aplikovat v praxi.

Pečuji s citem i o diabetiky!

Jsem bývalá dětská zdravotní sestra s 15letou praxí na dětské intenzivní a resuscitační péči, podiatrická sestra (péče o diabetickou nohu) se specializací v IKEM do roku 2019, pravidelně praktikuji na diabetologické ambulanci v nemocnici v Karlových Varech a spolupracuji s FN Plzeň.

Jsem členkou České podiatrické společnosti, České podologické společnosti, České lékařské společnosti J. E. Purkyně a České dermatovenerologické společnosti.

DŮLEŽITÉ: Diabetici mají možnost proplácení v rámci preventivních programů pojišťoven!

Zdravotní pojišťovny, které přispívají na přístrojovou pedikúru:

  • Všeobecná zdravotní pojišťovna č. 111 do výše 3000 Kč
  • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna č. 205 do výše 500 Kč
  • Revírní bratrská pojišťovna č. 213 do výše 1000 Kč
  • Oborová zdravotní pojišťovna č. 207 při sloučení kreditů za rodinné příslušníky –
    Vitakarta až 10 000,- Kč ročně
  • Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR č. 211 do výše 500 Kč
Česká podiatrická společnost - logo
Česká podologická společnost
Česká lékařská společnost J. E. Purkyně
Česká dermatovenerologická společnost

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *